RNCF0402BTE10K0
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
RNCF0402BTE10K0
Mfr.Part # : RNCF0402BTE10K0
Manufacturer : Stackpole Electronics, Inc.
Description : RES 10K OHM 0.1% 1/16W 0402
Stock : 388072
Product Category : Chip Resistor - Surface Mount
Composition : Thin Film
Features : Automotive AEC-Q200
Number of Terminations : 2
Operating Temperature : -55°C ~ 155°C
Package / Case : 0402 (1005 Metric)
Power (Watts) : 0.063W, 1/16W
Product Status : Active
Ratings : AEC-Q200
Resistance : 10 kOhms
Supplier Device Package : 0402
Temperature Coefficient : ±25ppm/°C
Tolerance : ±0.1%