FSV20120V
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FSV20120V
Mfr.Part # : FSV20120V
Manufacturer : onsemi
Description : DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO277-3
Stock : 22457
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) : 20A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 35 µA @ 120 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Package / Case : TO-277, 3-PowerDFN
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : TO-277-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 120 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 790 mV @ 20 A